Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 59 mesaj ] Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki
Yazar Mesaj
  Re: Arduino Kullananlardan Tavsiye İstiyorum.
Mesaj 20 Oca 2016, 15:10 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

bende merak ediyorum şu arduino'yu. ara tatilde araştırayım biraz.

Başa Dön

Mesaj 20 Oca 2016, 16:03 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

Eğer aceleniz yoksa aliexpresten alabilirsiniz. 200 TL lik bir ürünü 20 25 dolara alabilirsiniz.

Başa Dön

Mesaj 20 Oca 2016, 22:14 
Aktif Üye
Aktif Üye
Kullanıcı avatarı

Açıkcası vakit kaybetmeden hemen başlamak istiyorum. Öğrencilerime arduino dan bahsetmiştim, birkaç video izletmiştim, hemen araştırmaya başlamışlar,birtanesi burs parasıyla 200 liralık seti sipariş etmiş,daha dün gelen setle ledlerle birkaç şey yaptım öğretmenim dedi :? Bunun üzerine bende 3e 5e bakmadan hemen robot kutusundaki seti sipariş ettim büyük ihtimal cumaya kadar gelir.
Derslerimizin değerinin artması için branş olarak bu tarz konular üzerinde daha çok çalışmalıyız,daha çok paylaşımda bulunmalıyız diye düşünüyorum

Başa Dön

Mesaj 20 Oca 2016, 22:36 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

Bizde tubitak 4006 projesi kapsamında çocuklarla mini bir robot yapmaya çalışıyoruz. Zaten çocuklara scratch gösteriyordum scratch for arduino ile hiç zorlanmıyorlar. Çok ilginç fikirler geliyor çocuklardan ve çok hoşuna gidiyor. Herkese tavsiye ederim. Bu arada aliexpress ten alırken kargoyu china post air mail seçerseniz en fazla 3 haftada geliyor ücretsiz kargo seçerseniz. 2 aya kadar sürüyor haberiniz olsun. china post air mail yaklaşık 1,5 $ ile 2,5 dolar arasında değişiyor fiyatı. Çok değil yani.

Başa Dön

Mesaj 20 Oca 2016, 22:39 
Aktif Üye
Aktif Üye
Kullanıcı avatarı

Hocam tübitak proje sürecinizi ve yaptığınız projeleri paylaşırsanız çok yararlı olacağını düşüyorum

Başa Dön

Mesaj 20 Oca 2016, 22:56 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

aslicakir yazdı:
Hocam tübitak proje sürecinizi ve yaptığınız projeleri paylaşırsanız çok yararlı olacağını düşüyorum

Aslında şuanda Öğrenme sürecimiz devam ediyor. Eldeki malzemelerle robot bir kol yapmayı düşünüyoruz nesneleri sensörle farkedip. büyüklüklerine göre farklı kutuların içine atan bir robot kol.

Malzeme olarak;
- bozuk cdrom step motorlarını ve mekanik parçalarını.
- servo motor.
- ultrasonic mesafe sensörü
- peynir kutusu :)
- 2,5 luk bakır kablo
- motor sürücü devresi L293
- arduino pro mini

Çalıştığımız öğrenciler 6. sınıf öğrencileri.

Başa Dön

Mesaj 21 Oca 2016, 02:05 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

Proje değil de eğitim amaçlı kullanmayı düşünüyorsanız aşağıdaki seti de incelemenizi tavsiye ederim. Ben okula EĞİTİM / ÖĞRETİM için bu setlerden almayı düşünüyorum. Proje aşamasına geçtiğimizde bunlar işimizi görmeyecektir tabi ama eğitim aşamasında her şeyi derli toplu bir arada bulabileceğiniz güzel bir proje ortaya çıkarmışlar. Aslında setin içineki malzemeleri ayrı ayrı alsanız belki 40-50 tl ucuza mal edebilirsiniz ama EĞİTİM için kaybolma derdini ortadan kaldırdığı için ben bir arada olmalarını tercih ettim
...
http://www.e-mekatronik.com/#!dnyarduino/cwc2
..
Eklenti:
dnyArdunio.jpg
dnyArdunio.jpg [ 240.69 KiB | 1202 kere görüntülendi ]

Resim

Başa Dön

Mesaj 21 Oca 2016, 02:10 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

erdcannet yazdı:
@aslicakir hocam belirttiğiniz setlerde malzeme olarak maliyeti yüksek olan uno dur. Elektronik ile daha önceden uğraştıysanız, istediğiniz malzemeleri daha uyguna temin edebilirsiniz, Ancak hiç elektronik bilgim yok ve malzemelerin nasıl seçileceğini bilmiyorum diyorsanız uygun fiyatlı olan robotistandaki seti önerebilirim. yoksa direnç kondansatör transistör gibi malzemelerin giriş seviyesinde ki uygulamalar için en pahalısını 1 liraya dahi temin edebilirsiniz. Size önerim neler yapmak istediğinize önce karar verin projelerinize göre ihtiyacınız olan malzemeleri seçin. bolca erkek-erkek kablo temin edin. proje konularınız geliştikçe bunlara ihtiyacınız olur. En basitinden arduino uno üzerinden basit bir led yakıp söndürmek bile siizn için önemli bir adım olacaktır. İyi çalışmalar dilerim.

..
Bir üst mesajımda de belirttiğim gibi yukarıdaki hazır setten almayı planlıyorum. Benim aradığım bunun dışında PROJE AŞAMASINDA bana lazım olacak komponentler / sensörler
hocam sizdan ricam Arduino ile beraber LİSE ÖĞRENCİLERİNİN projelerde kullanabileceği EN GEREKLİ komponentler konusunda bilgi verebilirmisiniz. ŞUNLARI MUTLAKA ALIN dediğiniz komponentler / sensörler var mı ?

Örneğin
- RF modülü mutlaka olmalı
- En az 3 - 4 Servo motor olabilir
- Motor sürücü mutlaka olmalı vb..
..
Şimdiden teşekkürler.

Resim

Başa Dön

Mesaj 21 Oca 2016, 02:40 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

bende az bıraz kurcaladım set almak yerıne ıhtıyacınız olan parcaları almanız daha mantıklı hıc kullanmıyacanız seylerde oluyor o nedenle ben parca parca almayı dusunuyorum

bır tane Türkiye'den bır sıteden uno alıcam dıgerlerını sıparıs verıcem yurtdısından tek uno ıle projeler yazar denemelerımı yaparım yazında bos zamanımın tamamını buna harcarım dıye dusunuyorum

Başa Dön

Mesaj 21 Oca 2016, 08:15 
Aktif Üye
Aktif Üye

Bende aliexpressten http://www.aliexpress.com/item/UNO-R3-K ... 48074.html bu ürünü aldım adresime gelmesi 26 gün sürdü. Kargo takibini adresinize teslim edinceye kadar yapabiliyorsunuz. Dün teslim aldım üründe sıkıntı yok. Türkiye'nin 3 te 1 fiyatına bence alacaklar biraz sabredip yurt dışı alternatifini düşünsünler.

Başa Dön

Mesaj 21 Oca 2016, 08:21 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

Acil değilse Türkiyeden almayın hem set diye yanında verdikleri genelde temel elemanlar oluyor hem de çok pahalı. Şu seti tavsiye ederim temel elemanların yanında bir çok modül de mevcut: http://s.aliexpress.com/7RfeYNbY

Eklenti:
IMG_20160121_073006_439161643.jpg
IMG_20160121_073006_439161643.jpg [ 328.27 KiB | 1188 kere görüntülendi ]

Başa Dön

Mesaj 22 Oca 2016, 10:49 
Site Gezgini
Site Gezgini

Arkadaşlar bende aliexpressten aldım dün akşam şansıma bugün sabah göndermişler Air Mail yoluyla 2 -3 hafta sürer muhtemelen.Daha öncede alışveriş yaptığım için biliyorum.Beklemek biraz zor olacak hemen başlıyayım diyordum :D

http://tr.aliexpress.com/item/Upgraded- ... 62094.html (23$)

Başa Dön

Mesaj 22 Oca 2016, 18:19 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

Yukarıdaki RFID kitler öneriliyor. Kablosuz uygulamalar için yeterli olmasa da kullanılabilir. :+1:

Başa Dön

Mesaj 22 Oca 2016, 19:13 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

Ben de arduino'ya merak saldım. Belki seneye tübitak liseler arası proje yarışmasına bir iki ekip hazırlarım. İkinci dönem fırsat buldukça kurcalamam lazım.

Buraya bakarlar mı :?:

Başa Dön

Mesaj 22 Oca 2016, 19:56 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

Ben ebay den 18 tane arduino nano siparişi verdim. 18 tanede breadboard alacağım. İlk etapta ledler ile genel kullanımı öğrettikten sonra 2 şerli gruplar halinde proje belirletip ona göre ayrıca malzeme alacağım. Benim görev yaptığım okul kenar mahallede ve bütün malzemeleri kendi cebimden alacağım. Siz 200 liralık setlere bakıyorsunuz maddi durumu nasıl çözeceksiniz. Klavye fare aldırana kadar göbeğim çatlıyor idareye.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 59 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-

Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri