Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 69 mesaj ] Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5
Yazar Mesaj
  Re: Rehber Öğretmene Nöbet - Tam Gün Mesai Gelsin Mi?
Mesaj 14 May 2017, 23:12 
Yeni Üye
Yeni ÜyeKayıt: 18 May 2016, 14:15
Mesajlar: 4btömehmet yazdı:
mesafeli yazdı:
7 yıllık öğretmenlik hayatımda(7-8 okul gezmişliğim vardır btr sayesinde) herhangi bir rehber öğretmenin öğrencilerin gerek akademik gerek psikolojik gerekse sosyal yönden bir sorununu çözdüklerine ben şahit olmadım size yemin ederim. Ama kendilerini öyle güzel satarlar ki havalarından yanlarına bile yaklaşamazsın. En ufak bir iş kırıntısı ver sana bor piislikmiş gibi bakarlar tepeden tepeden. Hatta söyle bir örnek vereyim bizim ilçede akademik başarıyı geliştirme proje ekibi kuruldu. İlçede yapılan deneme sınavlarını okumak ve sonuçlarını yorumlamak için.Ben ve başka bir Bilgisayarcı arkadaş görevlendirdiler ne alakaysa. Halbuki oliş rehberlik işi en nihayetinde. Biz diğer arkadaşla yanımıza bir rehberlikçi verin bari dedik. Koca ilçede Yanımızda çaLışacak gönüllü rehberlikçi bulamadılar iyi mi. Sonunda zorla birini görevlendirdiler. Her işi yine diğer arkadaşla ben yaptık. Rehberlikçiyi de ilçe milli eğitim müdürü kovarak aldı bizim ekipten hemde herkesin içinde nezaket sınırlarını aşan bir üslupla. Yani sözün kısası ben çalışan rehberlikçi görmedim. Siz hem çalışan hem çalışmayan var diyince dehşete düştüm desem yeridir. Çalışmak ve rehberlik aman Allahım :)

Gördüğünüz birkaç kişiye genele yaymak hak yemektir bence. Ben de kaç okul gezdim her branştan hem çalışanını hem de yatanını gördüm buna kendi branşım da dahil. Deneme sınavının sonucunu rehber öğretmen değil, her dersten seçilen öğretmenler yorumlamalıydı bence.
Herkes kendi işine bakmalı bence.teşekkür ediyorum haklı açıklamanız için, benim bir şey dememe gerek kalmamış. sizi görevlendiren ilçe mem de sizin gibi iş bilmiyormuş mesafeli...


Başa Dön
   
 
  Re: Rehber Öğretmene Nöbet - Tam Gün Mesai Gelsin Mi?
Mesaj 14 May 2017, 23:23 
Yeni Üye
Yeni ÜyeKayıt: 18 May 2016, 14:15
Mesajlar: 4mesafeli yazdı:
Alıntı:
mesafeli yazdı:
...herhangi bir rehber öğretmenin öğrencilerin gerek akademik gerek psikolojik gerekse sosyal yönden bir sorununu çözdüklerine ben şahit olmadım...

İnanır mısınız? Aynı konuyu bir rehber öğretmeni arkadaşa sordum.

Bizim amacımız sorun çözmek ve çözdürmek değil, DANIŞAN'ın kendini tanıması, varsa sorun/problem durumunun ortaya konması, kendisine has çözüm üretmesine yardımcı olmak. olarak cevapladı.

Ayrıca KESİNLİKLE ; Bizim ve diğer branşlarla ilgili konuların (bırakın Eğitim'i diğer herşey'in ) bu forumda konu edilmesi, tartışılması, görüşülmesi... hiç bir sakıncası yoktur.


Sayın hocam devlet okadar parayı arkadaşınıza öğrencilerin kendini tanıması ve sorunlara kendi çözümünü kendi üretmesi için vermiyor.Sanırım arkadaşınızın haberi yok ama rehberliğin işlevine göre belli türleri var.uyum sağlayıcı rehberlik,yöneltici rehberlik,ayarlayıcı rehberlik,geliştirici rehberlik,önleyici rehberlik,tamamlayıcı rehberlik,İYİLEŞTİRİCİ(ÇARE BULUCU) REHBERLİK ve KRİZE MÜDAHALE EDİCİ REHBERLİK gibi boyutları var. okuyun bari de birşeyler öğrensin çoluk çocuk elinde zayi olmasınbiraz daha okuyup rehberlikçi olsaydın sen de yatardın :)) sen sanki atomu parçalıyorsun okulda alla alla :-1:


Başa Dön
   
 
  Re: Rehber Öğretmene Nöbet - Tam Gün Mesai Gelsin Mi?
Mesaj 14 May 2017, 23:36 
Yeni Üye
Yeni ÜyeKayıt: 18 May 2016, 14:15
Mesajlar: 4ferdi yazdı:
Tabiki gelmeli 9-15 mesai yap full ekders al kendi odan olsun.Tam gün mesai+Nöbet tutsun+sınıf rehberlik derslerine girmeli
Şefler bile nöbet tutuyor,idareciler felan, onlar da tutmalı,öğrenciyi rehberliğe gönderiyoruz ne oldu? diyoruz:Sonuç gaz verdi gönderdi diyor.Maalesef arkadaşlar..2019 yılında sizlere ve tüm diğer öğretmenlere de gelecek bu 8 *5 ozaman da sizlerle ilgili bir anket koyarlar bizlerin forumlarına btö ler yatıyor mu yoksa çalışıyorlar mı diye? altına da böyle yorum sayfaları açarlar. ama hiçbir rehber öğretmen sizin yazdıklarınızı ya da bu kadar ağır yazmayacaktır. herkes kendi işiyle ilgilensin. başarısızlığı bir mesleğe yüklemek ne kadar vicdana sığar.

nöbet tutan bir rehber öğretmen tenefüslerde bağırıp çağıracak, disiplin suçu işleyenleri idareye verecek, zil çalınca da çağırıp yanına sen benim için önemlisin; derdini sıkıntını bana güvenerek anlatabilirsin mi diyecek. öğrenci 14.30 gibi okuldan çıkıyor rehber öğretmen de 15.00 gibi okuldan çıkıyor,5'e kadar okulda ne yapacak idarenin angarya işlerini mi, hizmetlilere yardım mı edecek, temizlik mi yapacak, odasında boş boş oturacak. lütfen biraz vicdanlı mantıklı konuşun. öyle şeylre diyorsunuz ki mesleğimizi bizden daha iyi biliyor gibi; oysa hiçbir şey bilmiyorsunuz boş boş laf olsun diye. bizler btö hakkında ileri geri çok şey diyebiliriz ama bize yakışmaz, herkes kendinden ve mesleğinden sorumludur.

bir rehber öğretmen okula geç geliyorsa; belki hastası vardır, belki toplantısı vardır, belki hizmetiçi eğitimi vardır. dışarıdan bakmakla olmuyor, önyargılarınızı bu alanda gerçekten çalışanlarında hakkına girmekten başka birşeye yaramıyor.


Başa Dön
   
 
  Re: Rehber Öğretmene Nöbet - Tam Gün Mesai Gelsin Mi?
Mesaj 15 May 2017, 08:41 
Seçkin Üye
Seçkin ÜyeKayıt: 02 Ara 2007, 22:36
Mesajlar: 300Ne nöbeti camları da silsin, okulu paspaslasın. Madem bilmiyorsunuz insanlara çamur atmayın. Siz psikoloğa kendiniz mi gidersiniz yoksa o zorla mı götürür. İsteyen öğrenci olursa yardımcı olur. Nerede konuşacak öğrenci mahremini sınıfta mı? Tabi ki odası olacak. Kimin işini yaptığını bilemezsiniz hele ki kapalı kapılar ardında yapılması gereken bir işse. Yazık diğer branşların bize salladığı gibi ilk fırsatta bizim arkadaşlarda başkalarına sallıyor. Yazılanları okuyunca başımıza gelenleri hakkettiğimizi düşünüyorum. Bu gün onlara yarın bize. Başkalarının hak kayıplarından mutlu olmayı bırakın da kendi haklarınızı korumaya bakın.


Başa Dön
   
 
  Re: Rehber Öğretmene Nöbet - Tam Gün Mesai Gelsin Mi?
Mesaj 15 May 2017, 10:05 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli ÜyeKayıt: 23 May 2007, 14:49
Mesajlar: 537Başka branşları eleştirenler de aramızdan sesi yüksek çıkan küçük bir kesim diye tahmin ediyorum. Dediklerinde bazı Rehberlikçiler için haklı olabilirler ama genelleme yapmak doğru değil. BT Rehber Öğretmenlerinin veya BT Öğretmenlerinin, Rehber Öğretmenlerle bir problemi yoktur. Herkes kendi işine baksın ve kendini geliştirip işini daha iyi bir şekilde yapmaya çalışsın. Ortamı germeye veya kutuplaşmaya gerek yok. Selamlar...


Başa Dön
   
 
  Re: Rehber Öğretmene Nöbet - Tam Gün Mesai Gelsin Mi?
Mesaj 15 May 2017, 10:25 
Seçkin Üye
Seçkin ÜyeKayıt: 23 Eyl 2007, 23:17
Mesajlar: 484
Konum: -Yolcu-Ben müdür yardımcısı iken 500 ü biraz aşan bir sayıda okulda olduğumdan 2 rehber öğretmen vardı. Maalesef ve maalesef ki 6 tane kaynaştırma öğrencisinin listesini tutamamışlardı. Bu durumu genellememek lazım elbette görevini çok iyi yapanlar vardır ancak yönetmeliklerde boşluk bırakıldığında insanlarımız bu boşluğu olumsuz dolduruyorlar. O yüzden bence "Yaptıklarınızı-dan haberimiz var" anlamında bir uyarı operasyonu gerekiyor.


Başa Dön
   
 
  Re: Rehber Öğretmene Nöbet - Tam Gün Mesai Gelsin Mi?
Mesaj 16 May 2017, 21:04 
Seçkin Üye
Seçkin ÜyeKayıt: 15 Haz 2012, 19:13
Mesajlar: 338
Konum: BURSABahadır1980 yazdı:
Ben müdür yardımcısı iken 500 ü biraz aşan bir sayıda okulda olduğumdan 2 rehber öğretmen vardı. Maalesef ve maalesef ki 6 tane kaynaştırma öğrencisinin listesini tutamamışlardı. Bu durumu genellememek lazım elbette görevini çok iyi yapanlar vardır ancak yönetmeliklerde boşluk bırakıldığında insanlarımız bu boşluğu olumsuz dolduruyorlar. O yüzden bence "Yaptıklarınızı-dan haberimiz var" anlamında bir uyarı operasyonu gerekiyor.

Bende idareciyim 360 civarı öğrencimiz var. Bizim rehber öğretmen de sağolsun 3 kaynaştırma öğrencisininin kaydını tutamadı. Çalışanlar vardır elbette ama çoğunun vakti öğretmenler odasında laklakla geçiyor.


Başa Dön
   
 
  Re: Rehber Öğretmene Nöbet - Tam Gün Mesai Gelsin Mi?
Mesaj 16 May 2017, 22:58 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİFKayıt: 11 Nis 2007, 18:32
Mesajlar: 3153craven yazdı:
hakanotuken yazdı:
Başıma bir iş gelmeyecekse açıkça yazmak istiyorum :) Ben 11 yıllık meslek hayatım boyunca görevlendirmelerim dahil 7-8 farklı okulda çalıştım rehber öğretmenlik müessesesinin işlevini göremedim. Tam gün gelseler ne iş yapacaklar onu merak ediyorum. Çok gereksiz bir branş.ben de 12 yıllık meslek hayatımda birçok okulda görevlendirme dahil rehber öğretmenlik yaptım. bilişim öğretmeni, sizin gibilerin, laf ebeliğidinden başka birşey göremedim. elinde çayı sigarası lak lak peşindelerdi. her mesleğin içinde çalışan çalışmayan var, kalkıp meslekte çalışanların tamamına genellerseniz ben de sizi baz alıp bilişim gereksiz bir branş, zaten 5 yaşındaki bir çocuk bile internetten, bilgisayarın her şeyini anlıyorum derim...


Ben yazdıklarımın kelime kelime arkasındayım, ben rehber öğretmenleri eleştirmek derdinde değilim, rehber öğretmeni olup diğer branştaki arkadaşlar gibi çalışan ve çalışmayan insanlar gördüm ancak rehber öğretmen çalışsa ne olur çalışmasa ne olur? Elle tutulur, gözle görülür bir iş yapılmıyor, kaynaştırma öğrencisinin kaydı tutulsa ne olur, tutulmasa ne olur? Boş evrak işi. Sorunlu öğrenci rehberlik servisine gelse ne olur, gelmese ne olur?

Ama btr öğretmeni elinde çay laf ebeliği yapsa bile onun belirli işleri mevut, henüz 1 ay içinde ilçeden emir geldi, tüm tahtalara mersin v5 yükledik, demek ki btr tahtasına yüklemeyi yapmış, flashlara atak yüklemiş, fiberi takır takır çalışıyor ve doğal olarak gitmiş çay içiyor (ohh yarasın).

Benim okulumda 1200 öğrenci var 3 tane rehber öğretmen ve 1 tanecik btr var, 3 rehber öğretmen değilde 1 olsa hadi anlarım.

Kesinlikle branş körlüğü değil, btr'li okul bağ olur, btr siz okul dağ olur, burada size yaptığım çalışmaları tek tek anlatmak istemiyorum ama bensiz ya da herhangi bir btr arkadaşın görev almadığı durumda okulumdaki 120 parça teknolojik araç (30 tahta + 35 pc + 30 ap + 5 fotokopi + 8 yazıcı vs) 1 yılda heba olur kullanılamaz hale gelir.

Ya da başka branşlar, türkçe öğretmensiz bir okul düşünülemez, ya da matematik, fen vs.

Vatan için memleket için söylüyorum; ben kesinlikle okullara 3 er rehber öğretmenin atanmasının milli servete yazık edildiği düşüncesindeyim. Rehber öğretmen arkadaşlar değerli insanlardır, Öss'den yüksek puanlar almış zeki insalardır ama biz bu insanları gereksiz rehberlik servisi odalarında köreltiyoruz, keşke bu arkadaşlar başka konularda becerilerini sergileseler (ram yada diğer özel okular gibi).

_________________
Milliyetçiyim ama ırkçı değil, Atatürkçüyüm kemalist değil, müslümanım ama dinci değil.


Başa Dön
   
 
  Re: Rehber Öğretmene Nöbet - Tam Gün Mesai Gelsin Mi?
Mesaj 16 May 2017, 23:08 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİFKayıt: 11 Nis 2007, 18:32
Mesajlar: 31535 yaşındaki çocuk bilgisayar biliyor evet ama bildiği sadece oyun oynamak ve sörf yapmak. Eğer bunlar bilgisayar bilmek ise tamam bilişim branşına gerek yok diyebiliriz. Ayrıca devletimiz 21. yüzyılda ve teknoloji çağında bunu yeterli görüyorsa bilişim branşını kapatsın.

Teknoloji çağında doğmuş, bilgisayarlar ve telefonlar içinde büyüyüp gelmiş, yeni atanmış 22 yaşında gencecik arkadaşlar içinde bile yüksek oranda office programlarını kullanamayan, rar'dan dosya çıkaramayan meslektaşlarımızı gözlemliyoruz.

Bu arkadaşlarımız güzel sörf yapıyorlar, oyun oynuyorlar, instagramda resim paylaşıyorlar. Ama yıllık planımın şurası kaydı çıktı alırken taşıyor diye bizleri buluyorlar ise Bilişim Eğitimi şarttır. Tabi bu derya da damlacık. Hadi office öğrettik diyelim ama programlama konusuna girmiyorum yazı çok uzayacak.

_________________
Milliyetçiyim ama ırkçı değil, Atatürkçüyüm kemalist değil, müslümanım ama dinci değil.


Başa Dön
   
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 69 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz


Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-


Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri